Formand for Landdistriktsudvalget Mette Nielsen (S) kunne fredag klippe snoren til den nye krolfklubs bane i Fly med hjælp fra klubbens formand Bjarne Andersen. Foto: Henrik Bagge

FOTOS: Krolf i Fly

Fly kunne officielt tage hul på en ny krolfbane, da der fredag var åbent hus med fine gæster

VESTFJENDS Tove Andersen havde bagt muffins, og Ole Veje havde bagt brunsviger, og når først den slags når næseborene på folk i Fly, ser de stort på alle forhindringer, inklusive vejret.

Og selv det var ikke engang så slemt, når det kom til stykket. For da den nye krolfklub Fokus fredag holdt åbent hus fra klokken 16, blev der på magisk vis lige et ophold i de store skyller, der ellers havde præget dagen.

På den måde kunne en våd bane affejes med tør humor, da først klubbens formand Bjarne Andersen, dernæst formand for Landdistriktsudvalget Mette Nielsen (S) og sidst formand for DGI Krolf Grethe Bjerre med korte taler kunne byde 30-40 interesserede velkommen til den nye, tætklippede bane på sportspladsen i Fly.